Termos obiadowy - jak długo trzyma ciepło?
Czy wiesz, jaka jest zalecana temperatura posiłku? Według wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia optimum wynosi:
- minimum 75 stopni w przypadku zup,
- minimum 63 stopnie w przypadku drugiego dania.
To powinno stanowić dla Ciebie pewien punkt odniesienia przy wyborze najlepszego termosu obiadowego.
Oczywiście warto zdać sobie sprawę, że jedzenie przechowywane w termosie nigdy nie będzie mieć takiej samej temperatury jak potrawa podana w domu. Niemniej jednak podczas wyboru konkretnego modelu warto porównać specyfikację techniczną z podanymi wyżej wartościami.
W przypadku termosów obiadowych występuje ścisła korelacja pomiędzy temperaturą potrawy a długością jej przechowywania. Im krótszy czas, tym cieplejszy obiad. Jeżeli termos obiadowy będziesz zabierał ze sobą do pracy, wystarczy Ci model utrzymujący określoną temperaturę przez 6-8 godzin. W przypadku kilkudniowych wypraw lepszym rozwiązaniem będzie produkt, który zachowuje optymalną ciepłotę posiłku przez 24 godziny. Rozpiętość dostępnych wariantów jest bardzo duża. Dzięki temu możesz dopasować termos obiadowy do indywidualnych preferencji oraz sposobu wykorzystania.
Termos obiadowy – budowa
Budowa termosu obiadowego decyduje o jego właściwościach termicznych. Wysokiej jakości produkty wykonywane są ze stali nierdzewnej. Gwarantuje ona odporność na działanie niekorzystnych czynników. Zaliczamy do nich skrajne wartości temperatur i dużą wilgotność. Dzięki właściwościom antykorozyjnym termos zachowuje swój wygląd i właściwości przez długi czas. Stal nierdzewna jest także odporna na działanie środków czyszczących. Warto także zwrócić uwagę na jej wytrzymałość. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy zabierasz termos obiadowy „w plener”.
Współczesne termosy są zbudowane z dwóch warstw stali nierdzewnej. Wewnętrzna powłoka powinna mieć także stosowne atesty dotyczące kontaktu z żywnością. Dlatego w wielu modelach wykorzystywana jest stal typu 304, która nie wchodzi w reakcję nawet z bardzo gorącą żywnością. Pomiędzy dwiema warstwami znajduje się próżnia pełniąca funkcję izolacji.
Ważnym elementem każdego termosu obiadowego jest zamknięcie. Najbardziej praktyczna i efektywna pod względem termicznym jest zakrętka. W najlepszych modelach stosowane jest podwójne zamknięcie, które zwiększa ochronę przed ucieczką ciepła. Praktyczna zakrętka może także pełnić rolę miski lub talerza na jedzenie. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowych akcesoriów.
Jaką pojemność wybrać?
Termosy obiadowe mają bardzo zróżnicowaną pojemność. To pozwala dobrać konkretny model do swoich indywidualnych preferencji. Standardem są termosy o pojemności ok. 500-600 ml co w większości przypadków okazuje się optymalnym wyborem. Alternatywnym rozwiązaniem są modele, które mogą pomieścić ok. 800 ml. Jeżeli szukasz termosu obiadowego dla dwóch osób, to powinieneś postawić na pojemność oscylującą wokół 1 litra. Modele 1,5-litrowe to doskonały wybór na rodzinny wypad.
Wybierając pojemność termosu obiadowego, powinieneś zwrócić uwagę na bardzo prozaiczną rzecz, jaką jest wielkość Twojego plecaka. Pamiętaj, że na wyprawę zabierasz ze sobą także inne elementy ekwipunku. Twój podręczny bagaż musi być zarówno funkcjonalny, jak i lekki. Jeśli bierzesz termos do pracy, to możesz pozwolić sobie na większą pojemność.
Termos obiadowy – utrzymywanie temperatury?
Wyznacznikiem jakości termosu obiadowego jest jego zdolność do utrzymania wysokiej temperatury potraw przez długi czas. Na rynku dostępne są modele, które gwarantują zachowanie optymalnych warunków termicznych nawet przez 24 godziny. W przypadku większości termosów parametr ten mieści się w przedziale 6-12 godzin. Zastanawiasz się, jak to możliwe i skąd tak duże różnice w specyfikacji poszczególnych produktów? Wpływ na to ma kilka podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest wielkość termosu obiadowego. Im większa jest jego pojemność, tym dłużej będzie w stanie utrzymać pożądaną temperaturę.
Kolejnym czynnikiem jest budowa termosu, którą omawialiśmy w jednym z poprzednich akapitów. Najlepsze właściwości termiczne mają modele złożone z dwóch warstw stali nierdzewnej. Pomiędzy ściankami znajduje się próżnia, która stanowi doskonałą izolację. Co ciekawe na właściwości termiczne wpływa również rodzaj zamknięcia. Najlepszym wyborem są tradycyjne nakrętki. Zachowują one optymalny poziom szczelności. Wysokiej klasy termosy są wyposażone w podwójne nakrętki, które stanowią dodatkową formę ochrony przed utratą ciepła.
Nie wszyscy wiedzą, że na długość utrzymania optymalnej temperatury wpływ ma także sposób użytkowania termosu obiadowego. Pozostawianie go otwartego na dłuższy czas w oczywisty sposób obniża temperaturę wewnątrz. Przed umieszczeniem obiadu warto „wygrzać” termos, nalewając do niego wrzątku.
Ciekawostką jest fakt, że termos obiadowy sprawdzi się także w przypadku dań na zimno. Izolacja w postaci dwóch warstw stali nierdzewnej skutecznie ochroni zawartość przed działaniem promieni słonecznych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Omawiając kryteria wyboru termosu obiadowego, musimy na chwilę wrócić do parametru określającego zdolność utrzymywania wysokiej temperatury. Wiele osób podczas zakupu kieruje się prostą zasadą – im dłużej, tym lepiej. Ty też tak robisz? Zastanów się jednak, czy na pewno zamierzasz nosić ze sobą obiad przez 24 godziny? A może w zupełności wystarczy gwarancja utrzymania ciepła przez 6 lub 8 godzin? Jeżeli preferujesz kilkudniowe wyprawy, podczas których nie będziesz mieć szansy podgrzania posiłku, to najlepszy będzie dla Ciebie wariant 24-godzinny. W przypadku całodniowych wycieczek, które kończą się powrotem do schroniska, lepiej wybrać termos utrzymujący wyższą temperaturę przez 6-12 godzin.
Kolejną, godną uwagi kwestią jest wielkość termosu obiadowego. Z jednej strony powinna się w nim zmieścić optymalna ilość jedzenia, ale jednocześnie musi być on jak najbardziej kompaktowy. Ergonomiczny kształt sprawia, że nie będziesz mieć problemu z zapakowaniem termosu obiadowego do plecaka.
Z użytkowego punktu widzenia bardzo ważny jest także sposób zamknięcia. Praktyczna nakrętka nie tylko gwarantuje szczelność, ale także ułatwia korzystanie z termosu. Warto również zwrócić uwagę na jego powierzchnię. Powinna ułatwiać chwytanie termosu i poprawiać pewność chwytu.
Jaki termos obiadowy wybrać?
Większość osób odpowie na to pytanie w prosty sposób – NAJLEPSZY! Problem pojawia się w momencie, kiedy trzeba określić, co dokładnie definiuje to słowo. Można założyć, że najlepszym autem jest Ferrari. Ale czy kupisz je, jeśli będziesz chciał poruszać się głównie po trudnym terenie? Oczywiście, że nie. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie dobry samochód terenowy. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku termosów obiadowych. Musisz dostosować wybór do sposobu użytkowania.
Jeżeli planujesz zabierać termos obiadowy do pracy, to wystarczy Ci model o pojemności 500-600 ml, który utrzyma wysoką temperaturę posiłku przez 6-8 godzin. Nieco inaczej te kryteria będą wyglądać w przypadku termosu, który będzie Ci towarzyszył podczas dalekich wypraw. W takiej sytuacji powinieneś szukać modelu, który zapewni utrzymanie optymalnej temperatury nawet przez 24 godziny. A co w przypadku, jeśli termos obiadowy ma służyć całej Twojej rodzinie podczas pieszych lub rowerowych wycieczek? Wtedy optymalnym wariantem będzie model o pojemności 1,5 litra.
Widzisz zatem, jak wiele zmiennych decyduje o wyborze konkretnego modelu. Ważną kwestią jest oczywiście jakość wykonania termosu obiadowego. Najlepsze są produkty wykonane ze stali nierdzewnej. Sprawdź koniecznie, czy mają stosowne atesty pozwalające na kontakt z żywnością. Ważny jest także sposób zamykania. Ma on wpływ na wygodę użytkowania, szczelność termosu oraz właściwości termiczne.
Praktycznym drobiazgiem, na który warto zwrócić uwagę, jest antypoślizgowa powierzchnia. Wyraźnie podnosi ona wygodę użytkowania termosu.
Gdzie kupić termos obiadowy?
Kupując termos obiadowy, na pewno nie powinieneś sugerować się wyłącznie atrakcyjnością oferty. Najtańsze produkty mogą być co prawda efektowne, ale ich właściwości termiczne będą pozostawiać wiele do życzenia. Termos obiadowy najlepiej kupić w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży tego typu asortymentu. Doświadczenie sprzedającego w danej dziedzinie sprawia, że będzie on w stanie wyselekcjonować produkty lepsze jakościowo.
Termos obiadowy to uniwersalny element wyposażenia, który sprawdzi się zarówno podczas wypraw plenerowych, jak i w trakcie długiego dnia pracy biurowej. Podczas wyboru konkretnego modelu warto skupić się na własnych potrzebach. Dzięki temu zakup termosu obiadowego nie będzie rujnujący dla portfela, a jednocześnie w 100% spełni swoje zadanie - zapewni pokrzepienie w postaci ciepłego posiłku.