Jak zmniejszyć zużycie wody?
Większość osób nie zastanawia się na co dzień, jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Dostęp do niej jest powszechny, dlatego nikt nie myśli o oszczędzaniu. To duży błąd! Dbałość o naturalne środowisko powinna być dla nas wszystkich priorytetem. Wyrazem tej troski może być właśnie wdrożenie rozwiązań, które mają ograniczyć zużycie wody podczas wykonywania codziennych czynności.
Jak zużywać mniej wody?
To z pozoru proste pytanie, na które trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Okazuje się bowiem, że oszczędność wody można uzyskać na wiele sposobów. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych, które jednocześnie charakteryzują się najwyższą efektywnością.
Zakup zmywarkę
Zmywarka coraz częściej staje się podstawowym wyposażeniem kuchni. Większość osób traktuje ją z perspektywy oszczędności czasu. Okazuje się jednak, że zmywarka może również pomóc w zmniejszeniu ilości zużywanej wody. Jak dowodzą liczne testy, podczas zmywania ręcznego zużywa się znacznie więcej wody. Do umycia 6 kompletów naczyń potrzeba średnio 50-60 litrów. Dobrej klasy zmywarka zużyje w tym czasie 6-7 litrów wody. To prawie 10 razy mniej! Jeśli różnicę (50 litrów) pomnożymy przez liczbę cykli zmywania w miesiącu (20), to otrzymamy wartość 1000 litrów, czyli 2 m3! Oszczędzanie wody przez używanie zmywarki pozwala zatrzymać w portfelu ok. 20 zł na miesiąc.
Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zmywarka jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną. Jej działanie generuje zatem koszty. Z drugiej strony zakup energooszczędnego urządzenia (klasa A+, A++ lub A+++) pozwala zredukować te wydatki do minimum. Faktem jest, że przy zmywaniu naczyń, czyli jednej z wielu domowych czynności, jesteśmy w stanie zaoszczędzić 1000 litrów wody. A to dopiero początek!
Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie
Kolejną czynnością, która pozwala ograniczyć zużycie wody, jest codzienna kąpiel. Ilość zwolenników wanny i prysznica jest niemalże taka sama. A czy zużycie wody jest również identyczne? Okazuje się, że nie! Podczas kąpieli w wannie zużywamy nawet 150 litrów wody. Jeśli pomnożymy to przez 30 dni, to otrzymamy miesięczne zużycie na poziomie 4500 litrów (4,5 m3). Myjąc się pod prysznicem, zużywamy 15 litrów wody na minutę. Warto jednak pamiętać, że odkręcamy ją tylko na początku oraz podczas spłukiwania. Średnie zużycie wynosi zatem ok. 60 litrów. W przeliczeniu na miesiąc daje to w zaokrągleniu 2000 litrów (2 m3) Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Szybki prysznic pozwala zaoszczędzić nawet 2500 litrów w ciągu miesiąca.
Oczywiście te wartości mogą się zmieniać. Jeśli ktoś spędza pod prysznicem 15 minut i przez cały czas ma odkręconą wodę, to zużyje podczas jednej kąpieli nawet 225 litrów wody. To pokazuje, że ważne jest przede wszystkim rozsądne używanie prysznica. Bez tego oszczędzanie wody nie ma racji bytu.
Mycie zębów - zakręcaj wodę
Jak ograniczyć zużycie wody podczas mycia zębów? Najlepiej zrezygnować z tej czynności. To jednak bardzo szybko odbije się na stanie uzębienia i zdrowiu. Dlatego warto podejść do tematu nieco bardziej odpowiedzialnie. Wiele osób przez cały czas mycia zębów ma odkręconą wodę. To generuje zużycie na poziomie 19 litrów. Myjąc zęby 2 razy dziennie, w skali miesiąca można zmarnować nawet 1140 litrów.
Używając kubeczka o pojemności 300 ml, łatwo wygenerować spore oszczędności. Dodając do tego wodę zużytą na opłukanie twarzy i szczoteczki po myciu otrzymamy sumaryczną wartość na poziomie 1 litra. To daje zużycie 60 litrów w ciągu miesiąca. Oszczędność rzędu 1080 litrów musi robić wrażenie.
Cieknący kran, niesprawna spłuczka w toalecie
Zastanawiając się, jak ograniczyć zużycie wody, warto zweryfikować sprawność działania kranu oraz spłuczki. Skalę problemu najlepiej uwidoczni proste wyliczenie. Jeśli z kranu co 3 sekundy kapie kropla, to w ciągu godziny marnuje się 200 ml wody. Miesięcznie daje to wartość na poziomie 144 litrów.
Teraz czas na niesprawną spłuczkę. Cieknąca strużka wody o grubości 9 mm to 9 litrów na godzinę. Jeśli pomnożymy je przez liczbę godzin w ciągu doby oraz dni w miesiącu, to otrzymamy wartość 6480 litrów. Reasumując cieknący kran i spłuczka mogą powodować ponadnormatywne zużycie sięgające 6600 litrów (6,6 m3) w ciągu miesiąca. To pokazuje skalę problemu, jaki mogą powodować takie drobiazgi.
Nie pierz kilku ubrań
Nie będziemy porównywać używania pralki z praniem ręcznym, ponieważ ta druga metoda została już prawie całkowicie wyparta. Niemal każde gospodarstwo domowe ma na wyposażeniu pralkę. W zależności od klasy i długości prania urządzenie może zużywać nawet 80 litrów wody w trakcie jednego cyklu. Dobrej jakości pralka zużywa średnio 40 litrów podczas jednego prania. Załóżmy, że przeciętna rodzina, zapełniając cały bęben, robi pranie co 2 dni. Daje to w sumie zużycie na poziomie 600 litrów. Zapełnianie bębna pralki jedynie w połowie zwiększa tę ilość do 1200 litrów. Jak zużywać mniej wody podczas prania? Wystarczy za każdym razem zapełniać bęben pralki, co przełoży się na mniejszą liczbę cykli prania w ciągu miesiąca. Na prostym przykładzie pokazaliśmy, że w ten sposób można oszczędzić nawet 600 litrów wody.
Wyposaż krany w perlatory
Jak oszczędzać wodę przy użyciu perlatorów? Najpierw musimy wyjaśnić zasadę działania tych urządzeń. Perlator ma formę pierścienia, który jest dopasowany do wylotu kranu lub prysznica. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Perlator ma zamontowaną specjalną siateczkę o bardzo małych oczkach, przez które przelewa się woda. Dzięki takiej budowie wydaje się, że płynie ona pod większym ciśnieniem. Wszystko to przez miliony pęcherzyków, które zwiększają jej objętość, a jednocześnie zmniejszają zużycie. Perlator warto stosować nie tylko w kranach, ale także w baterii prysznicowej lub wannowej.
Z punktu widzenia użytkownika najważniejsza jest informacja, ile wody można zaoszczędzić po zamontowaniu tego urządzenia. Najtańsze perlatory zmniejszają zużycie wody o 15%. Droższe modele potrafią osiągnąć oszczędności na poziomie 60%. Można zatem przyjąć średnią w granicach 40%. Według danych GUS przeciętne zużycie wody na osobę wynosi 100 litrów dziennie. Rodzina złożona z 3 osób zużywa zatem ok. 300 litrów, co daje w skali miesiąca 9 m3 (9000 litrów). Założenie perlatorów pozwala zmniejszyć tę ilość do 5400 litrów. Oszczędność wynosi zatem 3600 litrów.
Właściwa bateria
Kolejnym pomysłem na to, jak zmniejszyć zużycie wody, jest zastosowanie odpowiedniej baterii. Co to oznacza w praktyce? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu jednouchwytowego, który może zredukować ilość zużywanej wody nawet o 30%. Ciekawym pomysłem może być zamontowanie elektronicznego sensora sterującego wypływem wody z kranu. Baterie bezdotykowe pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę. Najczęściej są one stosowane w obiektach użyteczności publicznej.
Posiłkując się danymi GUS można założyć, że montaż i prawidłowe używanie baterii jednouchwytowej może zredukować miesięczne zużycie wody o 3000 litrów.
Masz ogród, zbieraj deszczówkę
Zbieranie deszczówki jest bardzo skutecznym sposobem na oszczędność i radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na wodę z sieci. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku każdego gospodarstwa domowego. Osoby mieszkające w domu z ogrodem mają szansę skorzystania z alternatywnego sposobu zaopatrywania w wodę. Instalacja do zbierania wody opadowej pozwala pokryć nawet 50% zapotrzebowania dla średniej wielkości gospodarstwa domowego. Deszczówkę można wykorzystać w pralce automatycznej, do mycia i czyszczenia elementów wyposażenia domu, a także pielęgnacji kwiatów i trawników.
Czas teraz na małe podsumowanie wszystkich oszczędności, jakie udało nam się wygenerować. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek przeciętne gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić w ciągu miesiąca nawet 20000 litrów, czyli 20 m3. Ponadto wykorzystując deszczówkę, można dodatkowo zredukować pobieranie wody z sieci o 50%. Oczywiście nie należy kurczowo trzymać się prezentowanych liczb. Są one w dużym stopniu uśrednione. Niemniej jednak świetnie obrazują skalę oszczędności, jakie można wygenerować zaledwie w ciągu jednego miesiąca.